Добровољно давалаштво крви

Ocena korisnika:  0 / 5

Zvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivnaZvezda neaktivna

Да би акција добровољног давања крви била успешна, потребно је стално радити на мотивацији ученика и наставника да постану добровољни даваоци. Принципи ове активности су, према препорукама Светске здравствене организације: добровољност, хуманост, безбедност и бесплатност. И ове године је Служба за трансфузију крви, пре него што је акција и организована у просторијама Медицинске школе, одржала низ кратких, мотивационих предавања ученицима завршних одељења у циљу подстицања да се одазову овој хуманој акцији у што већем броју.

Добровољни даваоци могу бити све пунолетне особе и добра страна ове акције по даваоце, осим хуманог геста и сјајног осећаја да заиста наших 5 минута може значити нечији цео живот, је та што се пре узимања крви изврши потпуни преглед. Да бисмо дали крв морамо бити потпуно здрави. Лекар изврши преглед непосредно пре тога , а узму се и неопходне анализе које се ураде одмах ту на лицу места, тако да се нека неправилност  у нашем здравственом стању може открити , као што је нпр. анемија изазвана смањеном количином хемоглобина у крви. Осим тога , наша крв иде и на детаљније анализе у циљу откривања неких болести које се могу пренети путем крви.

Ове године је 4.3.2014. године крв дало 40 ученика наше школе и наставница Гордана Рогић.

Честитамо!